Jak dofoukat expanzní nádobu?

Jak se nízký tlak vzuchu v nádobě projevuje ?

Zpočátku začne často spínat čerpadlo, postupně zaregistrujete, že otevřete kohoutek - sepne čerpadlo, zavřete kohoutek - vypne čerpadlo, pak začne kolísat tlak, v poslední fázi už je nízký tlak vody, až to přestane fungovat úplně.

Tento stav, kdy je v nádobě kritický nedostatek vzduchu může způsobit i vážné škody na čerpadle a na tlakové nádobě, jsou známy dokonce případy, kdy se vlivem rázového spínání a tím pádem hydraulickým rázům v potrubí nádrž doslova roztrhla. V tom případě se sepne čerpadlo a čerpá vodu dírou ven až do okamžiku, kdy zjistíte, že doma všechno "plave", pokud máte nádobu umístěnou v obytném prostoru, škody bývají značné.

Proto pravidelnou kontrolu tlaku vzduchu v nádobě určitě NEPODCEŇUJTE !

 

A jak tedy na to, aby jste nádobu správně dofoukali ?

•  vypnout elektricky (jističem, vypinačem) čerpadlo (vodárnu),

•  vypustit vodu (otevřít nějaký kohout co neblíž vodárny) a NECHAT HO OTEVŘENÝ,

•  ventilkem na nádobě dotlakovat (pumpičkou, kompresorem) vzduch na hodnotu o 2 desetiny menší, než je zapínací tlak tlakového spínače (zap.tlak 2bar - foukat 1,8bar, zap.tlak 2,7bar - foukat 2,5bar) - POZOR, pokud již v nádobě není skoro vzduch, při foukání z otevřeného kohoutku začne opět vytékat voda, to je voda, kterou je třeba nejprve z nádoby vzduchem vytlačit, teprve potom, co přestane při foukání vytékat, tlakujete celý objem nádoby na předepsaný tlak,

•  správná hodnota tlaku vzduchu v nádobě se NEBUDE ukazovat na manometru od vody, ale MUSÍTE JI MĚŘIT PNEUMĚŘIČEM NA VENTILKU (jako kolo od auta),

•  po dofoukání zavřete kohout na vodu a elektricky spusťte čerpadlo (vodárnu).

!!! KONTROLU TLAKU VZDUCHU PROVÁDĚJTE MIN. 2x ROČNĚ !!!

 
Jak dofoukat nádobu od SQE ?

Postup dofoukání je stejný, jako u expanzní nádoby viz. výše, pouze hodnoty tlaku vzduchu jsou jiné. Nádoba se dofoukává v závislosti na nastaveném tlaku vody, který signalizují kontrolky na řídící jednotce.

Číst dál...

 

Kontakt

František Keyř

Skalecká 118

252 10 Mníšek pod Brdy

GPS: 49°52'11.110"N, 14°15'35.676"E

Napište nám :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zavolejte nám :

Tel: 603 433 624

v provozu Po-Pá 8-17h

QR Code 2015

Naši významní partneři

TOPlist