Opravy a čištění studní Praha a okolí
Kdy je potřeba studnu vyčistit ? Čím studnu vyčistit?
Když teče taková voda, tak určitě ! Tímhle !
Opravy a čištění studní Opravy a čištění studní Opravy a čištění studní

Slovo úvodem :

Mnoho z Vás se často ptá, jak často a kdy je potřeba vyčistit studnu.

Začnu tím, kdy? Tehdy, kdy ze studny teče vizuelně znečištěná voda, když začne zapáchat nebo třeba po povodních, ale v některých případech i po vydatných vytrvalých deštích, které můžou být příčinou různých splachů z okolí. Dále samozřejmě v případě, že rozbor vody prokáže hodnoty mimo vyhlášku pro pitnou vodu, ale zde je vhodné se rozhodnout po předchozí konzultaci, vyčištění a desinfekce studny určitě nemusí řešit problém.

Máte studnu v podobném stavu? Měli by jste přemýšlet o její opravě !

Před opravou Před opravou Před opravou Před opravou

Teď se dostáváme k druhé části otázek - jak často?

I to je čistě individuelní, záleží hodně na tom, v jakém je studna prostředí a v jakém je stavu. Podstatným aspektem je stav vrchních skruží a zákrytové desky, včetně nejbližšího okolí studny. Někdy tak trochu zůstává rozum stát nad stavem studny, který je jediným zdrojem pitné vody pro objekt. Když se vrátím k otázce, některé studny se čistí každý rok, některé stačí vyčistit jednou za několik let. Polemika o tomto může být na několik stránek, je to na každém majiteli studny, aby zvážil, v jaké vodě se umyje, jaké vody se napije.

Není to složité, je to hned a určitě se to vyplatí ......

Není to složité, je to hned a určitě se to vyplatí ...... Není to složité, je to hned a určitě se to vyplatí ...... Není to složité, je to hned a určitě se to vyplatí ......

Co obnáší vyčištění a desinfekce studny, jak to provést tak, aby to mělo vůbec nějaký výsledek?

Určitě ne tím způsobem, že přijede někdo, kdo nějak vyčerpá vodu a odjede, nedejbože výměnou za Vaše peníze. Když už máte za tuto činnost zaplatit, nechejte si vyčerpat vodu, studnař ať vleze dolů na dno, vybere veškerý kal, utopené nářadí, kbelíky atp., až na původní dno studny, poté je třeba nechat do studny nastoupat min. 50-80cm vody, nalít desinfekci a tímto roztokem tlakově omýt vnitřní plášť studny, poté studnu několikrát odčerpat. Teprve potom máte jistotu, že vnitřek studny je vyčištěn, druhá věc je ale fakt, že nikdo nemůže ovlivnit kvalitu vody, která do studny po vyčištění nateče. Tím bych rád zdůraznil, že vyčištění studny v některých případech nemusí mít vliv na kvalitu vody, zrovna tak nemusí a většinou nemá žádný vliv na množství vody.

Vyčištěním a desinfekcí studny budete mít jistotu, že "nádoba" na vodu je čistá. Z mnohaleté praxe musím konstatovat, že v drtivé většině případů čištění studní to opravdu nebyly "vyhozené peníze". Před čištěním určitě sami zvažte, v jakém stavu je tzv. zhlaví studny, což je část, která je těsně pod terénem a nad terénem, vč. zákrytové desky. Některé studny jsou z tohoto pohledu až "životu nebezpečné", nemluvě o tom, že různými dírami skáčou a následně ve studni hynou různí živočichové. V těchto případech by měla čištění studny předcházet její oprava po stavební stránce.

Všechny výše popsané činnosti jsme schopni pro Vás odborně provést po předchozí konzultaci, vždy najdeme řešení, které bude ku prospěchu věci a Vašim finančním možnostem.

Opravy zhlaví studní:

Provádíme opravy, rekonstrukce zhlaví, čištění a desinfekce jak kopaných, tak i vrtaných studní.

Opravy zhlaví studní Opravy zhlaví studní

Jedním z předpokladů kvalitní pitné vody je úprava zhlaví studny proti vnikání nečistot z povrchu.

Studna před rekonstrukcí Studna po rekonstrukci
Studna před rekonstrukcí  Studna po rekonstrukci

Sanace spočívá v odkopání vrchní části studny a osazení novými skružemi, vč. zákrytové desky.

S tím souvisí i demontáž a montáž ručního čerpadla, pokud je instalováno.

Čištění a desinfekce kopané studny.

Studna je nejprve odčerpána, následně je dno studny zbaveno kalů a naposled plášť studny omyt tlakovou vodou s desinfekcí.

Čištění a desinfekce kopané studny Čištění a desinfekce kopané studny Čištění a desinfekce kopané studny

Další fotografie naleznete zde

Čištění vrtané studny.

Provádíme to výplachem tlakovou vodou. Lze to udělat i kompresorem - tlakovým vzduchem, ale vodou je to daleko lepší.

Předpokladem vyčištění vrtu je demontáž a montáž čerpacího zařízení, kterou ale odborně provedeme zároveň s jeho případnou opravou, pokud je třeba.

Čištění vrtané studny Čištění vrtané studny Čištění vrtané studny Čištění vrtané studny Čištění vrtané studny

 

S T U D N Y   P O   P O V O D N Í CH

Doporučení, co s nimi dál.

Upozornění :   Nečerpejte zatopené studny do doby, než se vrátí hladina spodní vody na svoji obvyklou úroveň !

Důvod č.1 :      Předejdete případnému zborcení studny z důvodu velkého tlaku vody za skružemi při vyčerpání.

Důvod č.2 :     Předčasným vyčerpáním nic neurychlíte ani ničemu nepomůžete, do studny se vrátí opět "špinavá voda".

Doporučení č.1 : Vyčkejte 7-14 dnů dle lokality a sledujte hladinu vody ve studni, až se vrátí na původní úroveň. Pokud nebyla studna zatopena, nechte si vyhotovit rozbor vody a podle výsledku nechte studnu vyčistit a vydesinfikovat. Pokud byla studna zaplavena, nechte studnu vyčistit a vydesinfikovat, následně před jejím používáním nechte vyhotovit rozbor vody. Celou věc neuspěchejte, nic tím nezrychlíte, "špinavá" voda musí přirozeně odtéci, teprve potom má význam něco dělat ze studnou.

Doporučení č.2 :  Nenechte se zlákat "příznivou cenou" třeba 1.500,-Kč za vyčištění studny s termínem "ihned", jsou to "vyhozené" peníze, je to stejné, jako když umyjete hrníček a hodíte ho zpět do špinavého "škopku". Vím, že je to složité být bez pitné vody, ale nelze to urychlit, nepodléhejte "povodňové euforii" a jednejte s rozmyslem, celkově nejde jen o Vaše peníze, ale hlavně o výsledek.

Opravy a čištění studní Praha

Kontakt

František Keyř

Skalecká 118

252 10 Mníšek pod Brdy

GPS: 49°52'11.110"N, 14°15'35.676"E

Napište nám :

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zavolejte nám :

Tel: 603 433 624

v provozu Po-Pá 8-17h

QR Code 2015

Naši významní partneři

TOPlist